סיור במחנה אושוויץ

המדריך השלם לביקור במחנה אושוויץ - בירקנאו בפולין

כל מה שחשוב לדעת לקראת ביקור עצמאי במחנה אושוויץ בירקנאו המצמרר הסמוך לעיר קרקוב בפולין - מה הדרך הטובה ביותר להגיע לשם? מה כולל הסיור? כיצד מזמינים כרטיסים? כמה הם עולים? ועוד המלצות חשובות. כל זה ועוד, במדריך הבא שלפניכם.

מאת: אורי צור

קשה לחבר בין ביקור וסיור במחנה השמדה לבין חופשה בחו"ל, אך לעיתים בחיים, המציאות עולה על הדמיון. וכך, אחד מהאתרים הנפוצים בקרב המטיילים בקרקוב שבפולין, הוא ביקור במחנה ההשמדה הנאצי הידוע לשמצה – מחנה אושוויץ בירקנאו (Auschwitz-Birkenau Memorial and Museum), המרוחק כשעה נסיעה משם.

מחנה אושוויץ בירקנאו, שמשמש כיום כמוזיאון ואתר הנצחה, הוא אולי העדות המצמררת ביותר שעולה על הדעת כשבודקים עד לאן גבולות השנאה והרוע האנושי יכולים להגיע. מקום זה שכיום נראה שקט ושליו, היה לפני פחות ממאה שנים גיהנום עלי אדמות בו הרוע האנושי שבר שיאים חדשים שלא ניתן אפילו לדמיין שנשברו.

סיור במחנה אושוייץ

למרות הזוועות שקרו במחנה, חשוב לראות ולחוש מקרוב את המקום בו ממש ניסו להכחיד עם שלם – זהו גם הניצחון שלנו הישראלים להמשכיות ולהישרדות שלנו כעם. במדריך הבא, אנסה לתת את כל הפרטים החשובים לביקור במחנה – מהי הדרך המומלצת ביותר להגיע לשם? מה כולל הסיור? כיצד מזמינים כרטיסים? וכמה זה עולה?

מה אפשר לראות בסיור במחנה אושוויץ?

הסיור באושוויץ הוא מושקע ומעמיק ביותר ועובר בכל המתחמים השונים של אחד המקומות המזוויעים ביותר בהיסטוריה האנושית. תוכלו לחוש מקרוב כיצד חיו האסירים במחנה, כיצד נראו הביתנים, הגדרות, תאי השינה, המחסנים ותאי הגזים.

חשוב לדעת כי המחנה היה מחולק למעשה לשתי מחנות – אושוויץ 1 ואושוויץ 2, המכונה גם בירקנאו. הסיור הבסיסי, כולל סיור מקיף בשתי המחנות ואורך סה"כ כ-4 שעות. סיור זה כולל גם הדרכה של מדריך מקצועי ומוסמך.

איך קונים כרטיסים לסיור במחנה אושוויץ ומהם המחירים?

חשוב לדעת: הסיור במחנות הוא סיור מבוקש מאוד ומומלץ מאוד לא להמתין לרגע האחרון ולהזמין כמה שיותר זמן מראש כדי להבטיח לעצמכם כניסה בתאריך ובשעה הנוחים עבורכם.

מחירי הכרטיסים לסיור הכוללים הדרכה עם מדריך (אלו הם הכרטיסים המבוקשים ביותר), עומדים על כ-29 יורו לאדם והם כוללים סיור הכולל כניסה מהירה לאתר (Fast Track) והדרכה של מדריך מוסמך ומקצועי אך אינם כוללים הסעה פרטית מקרקוב.

לחילופין, תוכלו לרכוש כרטיס משולב הכולל את הסיור במחנה והסעה פרטית הלוך חזור לאושוויץ מקרקוב וחזרה. מחיר כרטיס משולב זה עומד על 31 יורו לאדם. מטיילים רבים המגיעים לאושוויץ בוחרים בכרטיסים המשולבים כדי להקל על ההסתבכות בהגעה למקום בתחבורה הציבורית. ישנם סוגי כרטיסים נוספים אותם תוכלו למצוא בעמוד הבא.

כאמור, את הכרטיסים מומלץ מאוד לרכוש מראש כדי לשריין לכם כרטיסים פנויים בתאריך ההגעה. ישנם אתרים רבים המציעים כרטיסים לסיור באושוויץ. אתר "Tiqets" המצוין והפופולרי מאוד בקרב המטיילים הישראלים, מציע בעמוד הבא כרטיסים דיגיטליים המעניקים כניסה מהירה למתחם וניתנים להורדה ישירות לטלפון הנייד ללא הצורך בהדפסת הכרטיסים.

אתר נוסף ומצוין המציע גם הזמנת כרטיסים מראש לסיור במחנה אושוויץ, הוא אתר "Get your Guide" בעמוד הבא.

אלו הם סוגי הכרטיסים השונים לסיור במחנה אושוויץ-בירקנאו:

דרכי הגעה למחנות ושעות פעילות

העיר הגדולה הקרובה ביותר למוזיאון אושוויץ, היא העיר קרקוב וכאמור, הדרך הפופולרית והמומלצת ביותר להגיע משם למחנה, היא באמצעות כרטיסים משולבים המשלבים את הכניסה למחנה יחד עם הסעה מאורגנת ומסודרת מקרקוב.

אם אתם מתכוונים להגיע באופן עצמאי, תוכלו לעשות זאת באמצעות התחבורה הציבורית. לשם כך, תצטרכו להגיע ראשית לעיר אושוייצ'ם ברכבת מקרקוב, ומשם לקחת אוטובוס עד לפתח המוזיאון. זמן הנסיעה בתחבורה הציבורית אמור לקחת כשעתיים סה"כ.

מוזיאון אושוויץ פתוח בכל ימי השנה למעט ימים מסויימים יוצאים מן הכלל. המוזיאון נפתח מדי יום בשעה 07:30 בבוקר ונסגר בין השעות 14:00 – 19:00 (משתנה בהתאם לקיץ או לחורף).

סיור באושוויץ